gravityformsuserregistration - en to da_DK translation catalogue (183 entries)

en: #%d (no title)
da_DK: #%d (ingen titel)

en: %s Feeds
da_DK: %s feeds

en: %sBy Email:%s WordPress will send the user an email with an activation link.%s%1$sManually:%2$s Activate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link.
da_DK: %sVia e-mail:%s WordPress vil sende brugeren en e-mail men et aktiveringslink.%s%1$sManuelt:%2$s Aktiver hver bruger manuelt fra siden med Afventende aktiveringer eller send en notifikation om Brugeraktiveringen med et aktiveringslink.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
da_DK: &mdash; Ingen rolle på dette websted &mdash;

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
da_DK: &mdash; Bevar nuværende viste navn &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
da_DK: &mdash; Bevar nuværende e-mail &mdash;

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
da_DK: &mdash; Bevar nuværende adgangskode &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
da_DK: &mdash; Bevar nuværende rolle &mdash;

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
da_DK: En formular kan have flere "Opret" feeds <strong>eller</strong> en enkelt "Opdater" feed. En formular kan ikke have både "Opret" feed og "Opdater" feed.

en: Action
da_DK: Handling

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate User
da_DK: Aktiver bruger

en: Activate this sign up
da_DK: Aktiver denne oprettelse?

en: Activate this sign up?
da_DK: Aktiver denne oprettelse?

en: Activation Key Required
da_DK: Aktiveringsnøgle krævet

en: Activation Key:
da_DK: Aktiveringsnøgle:

en: Add Custom Meta
da_DK: Tilføj brugerdefineret meta

en: Add Link
da_DK: Tilføj link

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Additional Options
da_DK: Yderligere indstillinger

en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form
da_DK: Tillader WordPress-brugere at blive oprettet automatisk ved at indsende en Gravity Formular

en: An error occurred during the activation
da_DK: En fejl opstod under aktiveringen

en: Are you sure you want to activate this user?
da_DK: Er du sikker på, at du vil aktivere denne bruger?

en: Auto Generate Password
da_DK: Autogenerer adgangskode

en: Biographical Information
da_DK: Biografisk information

en: BuddyPress Profile
da_DK: BuddyPress profil

en: Could not create user
da_DK: Kunne ikke oprette bruger

en: Create Site
da_DK: Opret websted

en: Create User
da_DK: Opret bruger

en: Create new site when a user registers.
da_DK: Opret nyt websted når en bruger oprettes.

en: Current Page
da_DK: Nuværende side

en: Current Site Role
da_DK: Nuværende webstedsrolle

en: Custom Registration Page
da_DK: Brugerdefineret registreringsside

en: Custom URL
da_DK: Brugerdefineret URL

en: Deactivate site
da_DK: Deaktiver websted

en: Delay User Registration
da_DK: Udskyd brugerregistrering

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete site
da_DK: Slet websted

en: Delete this sign up?
da_DK: Slet denne oprettelse?

en: Delete this sign up?
da_DK: Slet denne oprettelse?

en: Display Name
da_DK: Vis navn

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Address
da_DK: E-mailadresse

en: Email: %s
da_DK: E-mail: %s

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable Custom Registration Page
da_DK: Aktiver brugerdefineret registreringsside

en: Enable user activation.
da_DK: Aktiver brugeraktivering

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
da_DK: Angiv et feednavn til entydigt at identificere denne opsætning.

en: Feed Settings
da_DK: Feed-indstillinger

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: Forgot Password
da_DK: Glemt adgangskode

en: Forgot Password?
da_DK: Glemt adgangskode?

en: Global Settings
da_DK: Globale indstillinger

en: Have WordPress send this password to the new user by email.
da_DK: Få WordPress til at sende det nye websteds oplysninger til brugeren via e-mail.

en: I understand this change, dismiss this message!
da_DK: Jeg forstår ændringen,  fjern denne besked!

en: Invalid activation key.
da_DK: Ugyldig aktiveringsnøgle.

en: Item deleted. | Items deleted.
da_DK[0]: Elementet er slettet.
da_DK[1]: Elementer er slettet.

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Link Text
da_DK: Linktekst

en: Login Form
da_DK: Login formular

en: Login Redirect URL
da_DK: Log ind videresend URL

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Logout Redirect URL
da_DK: Log ud videresend URL

en: Manage User Registration Contextually
da_DK: Håndter User Registration konteksten

en: Name
da_DK: Navn

en: Network Options
da_DK: Netværksmuligheder

en: New user registration on your site %s:
da_DK: Ny brugerregistrering på dit websted %s.

en: Nickname
da_DK: Kaldenavn

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
da_DK: Ups! Du skal være logget ind for at bruge denne formular.

en: Other
da_DK: Andet

en: Other User Meta
da_DK: Anden bruger meta

en: Pages
da_DK: Sider

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password:
da_DK: Adgangskode:

en: Password: %s
da_DK: Adgangskode: %s

en: Passwords may not contain the character "\"
da_DK: Adgangskoder må ikke indeholde tegnet "\"

en: Pending Activation
da_DK: Afventer aktivering

en: Pending Activations
da_DK: Ventende aktiveringer

en: Please wait...
da_DK: Vent venligst...

en: Register
da_DK: Registrer

en: Register user and create site only when a payment is received.
da_DK: Opret kun bruger og websted når betaling er modtaget.

en: Register user if
da_DK: Opret bruger hvis

en: Register user only when a payment is received.
da_DK: Opret kun bruger når betaling er modtaget.

en: Registration Condition
da_DK: Oprettelsesbetingelse

en: Registration Page
da_DK: Registreringsside

en: Remember Me
da_DK: Husk mig

en: Role
da_DK: Rolle

en: Select BuddyPress Field
da_DK: Vælg BuddyPress felt

en: Select Meta Key
da_DK: Vælg meta nøgle

en: Select a Page
da_DK: Vælg en side

en: Select a Role
da_DK: Vælg en rolle

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
da_DK: Vælg hvordan du ønsker brugerens navn vist.

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
da_DK: Vælg den rolle som brugeren skal tildeles på det nyligt oprettede websted.

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
da_DK: Vælg den rolle som brugeren skal tildeles på det websted, hvor brugeren blev oprettet. Denne mulighed tilsidesætter "Rolle"-muligheden under Brugerindstillinger.

en: Select the form field that should be used for the site address.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til webstedsadressen.

en: Select the form field that should be used for the site title.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til webstedets titel.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til brugerens e-mailadresse.

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til brugerens fornavn.

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til brugerens efternavn.

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til brugerens kaldenavn.

en: Select the form field that should be used for the user's password.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til brugerens adgangskode.

en: Select the form field that should be used for the user's username.
da_DK: Vælg det formularfelt der skal bruges til brugerens brugernavn.

en: Select the role the user should be assigned.
da_DK: Vælg den rolle som brugeren skal tildeles.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
da_DK: Vælg typen af feed du vil oprette. "Opret" af feeds vil oprette en ny bruger. "Opdater" feeds vil opdatere brugere.

en: Send Email?
da_DK: Send e-mail?

en: Send the new site details to the user by email.
da_DK: Send det nye websteds oplysninger til brugeren via e-mail.

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
da_DK: Send brugeren en e-mail med et aktiveringslink. Brugere bliver kun oprettet, efter de har aktiveret deres konti.

en: Set Password URL
da_DK: Indstil adgangskode-url

en: Set Post Author
da_DK: Indstil indlæggets forfatter

en: Set as %s
da_DK: Indstil som

en: Set user as post author.
da_DK: Indstil brugeren som indlæggets forfatter.

en: Show user avatar
da_DK: Vis brugers avatar

en: Sign Up Date
da_DK: Oprettelsesdato

en: Site Address
da_DK: Webstedsadresse

en: Site Role
da_DK: Webstedets rolle

en: Site Title
da_DK: Webstedets titel

en: Site is created
da_DK: Websted bliver oprettet

en: Sorry, that email address is already used!
da_DK: Beklager, men den e-mailadresse er allerede i brug!

en: Specify whether WordPress should send the password to the new user by email. %sEnabled by default.%s
da_DK: Angiv om WordPress skal sende det nye websteds oplysninger til brugeren via e-mail. %sAktiveret som standard.%s

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
da_DK: Angiv om det nye websteds oplysninger skal sendes til brugeren via e-mail. %sAktiveret som standard.%s

en: Standard User Meta
da_DK: Standard bruger meta

en: Tab Index Start
da_DK: Tabindex start

en: Thank you for updating! The new version of the Gravity Forms User Registration Add-On makes changes to how you manage your User Registration feeds.
da_DK: Tak fordi du opdaterede! Den nye version af Gravity Forms User Registration Add-On ændrer den måde, du håndterer din User Registration integration.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
da_DK: Den e-mailadresse er i brug allerede. Tjek venligst din indbakke for at se, om der skulle være en aktiverings-e-mail. Den vil blive tilgængelig om et par dage, hvis du ikke foretager dig noget.

en: That username is already activated.
da_DK: Det brugernavn er allerede oprettet!

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days
da_DK: Det brugernavn er reserveret i øjeblikket, men bliver måske tilgængeligt om et par dage

en: The email address can not be empty
da_DK: E-mailadresse kan ikke være tom

en: The selected form also has a User Registration feed. These options allow you to specify how you would like the PayPal and User Registration Add-ons to work together.
da_DK: Den valgte formular har også et brugerregistrerings-feed. Disse muligheder gør, at du kan vælge hvordan PayPal og brugerregistrering Add-ons samarbejder.

en: The user is already active.
da_DK: Brugeren er allerede aktiv!

en: The username can not be empty
da_DK: Brugernavn kan ikke være tom

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
da_DK: Brugernavnet kan kun indeholde alfanummeriske tegn (A-Z, 0-9), understregningstegn og skråtegn

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
da_DK[0]: Der opstod en fejl, da elementet skulle aktiveres.
da_DK[1]: Der opstod en fejl, da en eller flere af de valgte elementer  skulle aktiveres.

en: There was an issue deleting this item. | There was an issue deleting one or more selected items.
da_DK[0]: Der opstod en fejl, da elementet skulle slettes.
da_DK[1]: Der opstod en fejl, da en eller flere af de valgte elementer  skulle slettes.

en: This email address is already registered
da_DK: Denne e-mailadresse er allerede i brug!

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
da_DK: Denne indtastning oprettede en bruger, som afventer at blive aktiveret. Klik på "Aktiver bruger"-knappen for at aktivere brugeren.

en: This username is already registered
da_DK: Dette brugernavn er allerede oprettet!

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
da_DK: Brugernavnet er ugyldigt fordi det bruger forbudte tegn. Indtast venligst et gyldigt brugernavn.

en: Title
da_DK: Titel

en: To set your password, visit the following address:
da_DK: For at indstille din adgangskode, så besøg denne adresse:

en: Update Condition
da_DK: Opdater betingelse

en: Update Site on Cancel
da_DK: Opdater websted ved opsigelse

en: Update User
da_DK: Opdater bruger

en: Update User on Cancel
da_DK: Opdater bruger ved opsigelse

en: Update site when subscription is cancelled.
da_DK: Opdater websted når abonnement bliver opsagt.

en: Update user if
da_DK: Opdater bruger hvis

en: Update user when subscription is cancelled.
da_DK: Opdater bruger når abonnement bliver opsagt.

en: User Activated Successfully!
da_DK: Bruger blev aktiveret uden problemer!

en: User Activation
da_DK: Brugeraktivering

en: User Activation Type
da_DK: Bruger aktiveringstype

en: User Activation URL
da_DK: Bruger aktiverings-url

en: User Meta
da_DK: Bruger meta

en: User Registration
da_DK: Brugerregistrering

en: User Registration Feeds are now accessed via the User Registration sub-menu within the Form Settings for the Form with which you would like to register a user.
da_DK: User Registration Feeds tilgåes nu via User Registration undermenuen inde under Formularindstillingerne i den formular, som du vil integrere med User Registration.

en: User Registration Options
da_DK: Bruger registreringsmuligheder

en: User Settings
da_DK: Brugerindstillinger

en: User activated. | Users activated.
da_DK[0]: Bruger aktiveret
da_DK[1]: Brugere blev aktiveret

en: User is activated
da_DK: Bruger er aktiveret

en: User is pending activation
da_DK: Bruger afventer aktivering

en: User is registered
da_DK: Bruger er registreret

en: User is updated
da_DK: Bruger er opdateret

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Username: %s
da_DK: Brugernavn: %s

en: View Entry
da_DK: Vis indtastning

en: View the entry associated with this sign up
da_DK: Vis indtastningen der er forbundet med denne oprettelse

en: Website
da_DK: Websted

en: Welcome Message
da_DK: Velkomstbesked

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
da_DK: Når en formularindsendelse opretter et indlæg og registrerer en bruger, så indstil den nye bruger til at være indlæggets forfatter. %sAktiver som standard.%s

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
da_DK: Når registreringsbetingelsen er aktiveret, så vil formularindsendelser kun registrere brugeren, når betingelsen opfyldes.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
da_DK: Når opdateringsbetingelsen er aktiveret, så vil formularindsendelser kun opdatere brugeren, når betingelsen opfyldes. Brugerdata vil altid blive fyldt ind i formularen.

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
da_DK: Når brugere forsøger at tilgå WordPress' standard registreringsside, bliver de omdirigeret til denne brugerdefinerede side i stedet.

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
da_DK: Du er i øjeblikket logget ind som %s%s%s. %sLog ud?%s

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
da_DK: Din konto er nu aktiveret. Du kan nu <a href="%1$s">logge ind</a> på webstedet med dit valgte brugernavn &#8220;%2$s&#8221;. Tjek venligst din indbakke ved %3$s for at få din adgangkode og informationer om at logge ind. Hvis du ikke har modtaget en e-mail, så kik venligst i din spam-mappe. Hvis du stadig ikke har modtaget en e-mail inden for en time, så kan du <a href="%4$s">nulstille din adgangskode</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
da_DK: Din konto er nu aktiveret. <a href="%1$s">Log ind</a> eller gå tilbage til <a href="%2$s">webstedet</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
da_DK: Din konto er nu aktiveret. <a href="%1$s">Se dit websted</a> eller <a href="%2$s">Log ind</a>

en: Your account is now active!
da_DK: Din konto er nu aktiv!

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
da_DK: Dit websted på <a href="%1$s">%2$s</a> er aktivt. Du kan nu logge ind på webstedet ved at bruge dit valgte brugernavn &#8220;%3$s&#8221;. Tjek venligst din indbakke ved %4$s for at få din adgangkode og informationer om at logge ind. Hvis du ikke har modtaget en e-mail, så kik venligst i din spam-mappe. Hvis du stadig ikke har modtaget en e-mail inden for en time, så kan du <a href="%5$s">nulstille din adgangskode</a>.

en: [%s] New User Registration
da_DK: [%s] Ny brugerregistrering

en: [%s] Your username and password info
da_DK: [%s] Dit brugernavn og information om adgangskode

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
da_DK: \'Annuller\' stopper, \'OK\' for at aktivere.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
da_DK: \'Annuller\' stopper, \'OK\' sletter.

en: by email from WordPress
da_DK: via e-mail fra WordPress

en: manually or by form notification
da_DK: manuelt eller via formularnotifikation
