gravityformsuserregistration - en to fr_FR translation catalogue (186 entries)

en: #%d (no title)
fr_FR: #%d (sans titre)

en: %s Feeds
fr_FR: Flux %s

en: %sBy Email:%s WordPress will send the user an email with an activation link.%s%1$sManually:%2$s Activate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link.
fr_FR: %sPar e-mail :%s WordPress enverra un e-mail à l’utilisateur avec un lien d’activation. %s%1$sManuellement :%2$s Activation manuelle de chaque utilisateur depuis la page des activations en attente ou par envoi de notifications de formulaire pour l’activation de l’utilisateur avec un lien d’activation.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
fr_FR: &mdash; Aucun rôle pour ce site &mdash;

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
fr_FR: &mdash; Conserver le nom d’affichage actuel &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
fr_FR: &mdash; Conserver l’e-mail actuel &mdash;

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
fr_FR: &mdash; Conserver le mot de passe actuel &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
fr_FR: &mdash; Conserver le rôle actuel &mdash;

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
fr_FR: Un formulaire peut avoir plusieurs flux « Créer » <strong>ou</strong> un flux « Mettre à jour » unique. Un formulaire ne peut pas avoir un flux « Créer » et un flux « Mettre à jour ».

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate User
fr_FR: Activer l’utilisateur

en: Activate this sign up
fr_FR: Activer cette inscription

en: Activate this sign up?
fr_FR: Activer cette inscription ?

en: Activation Key Required
fr_FR: Clé d’activation nécessaire

en: Activation Key:
fr_FR: Clé d’activation :

en: Add Custom Meta
fr_FR: Ajouter une méta personnalisée

en: Add Link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Additional Options
fr_FR: Options additionnelles

en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form
fr_FR: Permet de créer automatiquement des utilisateurs WordPress lors de l’envoi d’un formulaire Gravity Form

en: An error occurred during the activation
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’activation

en: Are you sure you want to activate this user?
fr_FR: Confirmez-vous l’activation de cet utilisateur ?

en: Auto Generate Password
fr_FR: Générer automatiquement le mot de passe

en: Biographical Information
fr_FR: Information biographique

en: BuddyPress Profile
fr_FR: Profil BuddyPress

en: Could not create user
fr_FR: Impossible de créer l’utilisateur

en: Create Site
fr_FR: Créer le site

en: Create User
fr_FR: Créer un utilisateur

en: Create new site when a user registers.
fr_FR: Créer un nouveau site quand un utilisateur s’inscrit.

en: Current Page
fr_FR: Page actuelle

en: Current Site Role
fr_FR: Rôle actuel sur le site

en: Custom Registration Page
fr_FR: Page d’inscription personnalisée

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: Deactivate site
fr_FR: Désactiver le site

en: Delay User Registration
fr_FR: Délai d’inscription de l’utilisateur

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete site
fr_FR: Supprimer le site

en: Delete this sign up?
fr_FR: Supprimer cette inscription ?

en: Delete this sign up?
fr_FR: Supprimer cette inscription ?

en: Display Name
fr_FR: Nom affiché

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email: %s
fr_FR: E-mail : %s

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable Custom Registration Page
fr_FR: Activer la page d’inscription personnalisée

en: Enable user activation.
fr_FR: Activer l’activation de l’utilisateur.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
fr_FR: Saisissez un nom de flux pour identifier de manière unique cette configuration.

en: Feed Settings
fr_FR: Réglages du flux

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Forgot Password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Forgot Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Global Settings
fr_FR: Réglages globaux

en: Gravity Forms Login Widget
fr_FR: Widget de connexion Gravity Forms

en: Have WordPress send this password to the new user by email.
fr_FR: WordPress envoie le mot de passe au nouvel utilisateur par e-mail.

en: I understand this change, dismiss this message!
fr_FR: Je comprends ce changement, ignorer ce message !

en: Invalid activation key.
fr_FR: Clé d’activation non valide.

en: Item deleted. | Items deleted.
fr_FR[0]: Élément supprimé
fr_FR[1]: Éléments supprimés

en: Jabber / Google Talk
fr_FR: Jabber/Google Talk

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Link Text
fr_FR: Texte du lien

en: Link URL
fr_FR: URL du lien

en: Links
fr_FR: Liens

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login Form
fr_FR: Formulaire de connexion

en: Login Redirect URL
fr_FR: URL de redirection de connexion

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Logout Redirect URL
fr_FR: URL de redirection de déconnexion

en: Manage User Registration Contextually
fr_FR: Gérer l’inscription d’utilisateurs contextuellement

en: Name
fr_FR: Nom

en: Network Options
fr_FR: Options du réseau

en: New user registration on your site %s:
fr_FR: Nouvelle inscription d’un utilisateur sur votre site %s :

en: Nickname
fr_FR: Pseudonyme

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
fr_FR: Aïe ! Vous devez être connecté pour utiliser ce formulaire.

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other User Meta
fr_FR: Autres métas utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Password: %s
fr_FR: Mot de passe : %s

en: Passwords may not contain the character "\"
fr_FR: Les mots de passe ne doivent pas contenir le caractère "\"

en: Pending Activation
fr_FR: Activation en attente

en: Pending Activations
fr_FR: Activations en attente

en: Please wait...
fr_FR: Veuillez patienter...

en: Register
fr_FR: Inscription

en: Register user and create site only when a payment is received.
fr_FR: Inscrire l’utilisateur et créer le site uniquement lorsque le paiement est reçu.

en: Register user if
fr_FR: Inscrire l’utilisateur si

en: Register user only when a payment is received.
fr_FR: Inscrire l’utilisateur uniquement lorsque le paiement est reçu.

en: Registration Condition
fr_FR: Condition d’inscription

en: Registration Page
fr_FR: Page d’inscription

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Select BuddyPress Field
fr_FR: Sélectionnez un champ BuddyPress

en: Select Meta Key
fr_FR: Sélectionner une clé méta

en: Select a Page
fr_FR: Sélectionnez une page

en: Select a Role
fr_FR: Sélectionnez un rôle

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
fr_FR: Sélectionnez la façon dont le nom de l’utilisateur doit être affiché publiquement.

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
fr_FR: Sélectionnez le rôle de l’utilisateur qui doit lui être assigné sur le site nouvellement créé.

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
fr_FR: Sélectionnez le rôle de l’utilisateur qui doit lui être assigné sur le site depuis lequel il s’est inscrit. Cette option outrepasse l’option de « Rôle » dans les réglages utilisateur.

en: Select the form field that should be used for the site address.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour l’adresse du site.

en: Select the form field that should be used for the site title.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour le titre du site.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour l’adresse e-mail de l’utilisateur.

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour le prénom de l’utilisateur.

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour le nom d’utilisateur.

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour le pseudonyme de l’utilisateur.

en: Select the form field that should be used for the user's password.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour le mot de passe de l’utilisateur.

en: Select the form field that should be used for the user's username.
fr_FR: Sélectionnez le champ de formulaire qui doit être utilisé pour le nom d’utilisateur.

en: Select the role the user should be assigned.
fr_FR: Sélectionnez le rôle assigné à l’utilisateur.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
fr_FR: Sélectionnez le type de flux que vous voulez pour créer. Les flux « Créer » créeront un nouvel utilisateur. Les flux « Mettre à jour » mettront à jour les utilisateurs.

en: Send Email?
fr_FR: Envoyer un e-mail

en: Send the new site details to the user by email.
fr_FR: Envoyer les détails du nouveau site à l’utilisateur par e-mail.

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
fr_FR: Envoyer aux utilisateurs un e-mail avec un lien d’activation. Les utilisateurs sont enregistrés uniquement quand ils ont activé leurs comptes.

en: Set Password URL
fr_FR: Définir l’URL du mot de passe

en: Set Post Author
fr_FR: Définir l’auteur de l’article

en: Set as %s
fr_FR: Définir comme %s

en: Set user as post author.
fr_FR: Définir l’utilisateur comme auteur de l’article

en: Show user avatar
fr_FR: Afficher l’avatar de l’utilisateur

en: Sign Up Date
fr_FR: Date d’inscription

en: Site Address
fr_FR: Adresse du site

en: Site Role
fr_FR: Rôle du site

en: Site Title
fr_FR: Titre du site

en: Site is created
fr_FR: Le site a été créé

en: Sorry, that email address is already used!
fr_FR: Désolé, cette adresse e-mail est déjà utilisée !

en: Specify whether WordPress should send the password to the new user by email. %sEnabled by default.%s
fr_FR: Spécifiez si WordPress doit envoyer le mot de passe au nouvel utilisateur par e-mail. %sActivé par défaut.%s

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
fr_FR: Spécifiez d’envoyer ou non les détails du site à l’utilisateur par e-mail. %sActivé par défaut.%s

en: Standard User Meta
fr_FR: Méta utilisateur standard

en: Tab Index Start
fr_FR: Début de l’index de tabulation

en: Thank you for updating! The new version of the Gravity Forms User Registration Add-On makes changes to how you manage your User Registration feeds.
fr_FR: Merci pour votre mise à jour ! La nouvelle version du module User Registration de Gravity Forms change la façon dont vous gérez vos flux d’inscription d’utilisateurs.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
fr_FR: Cette adresse e-mail a déjà été utilisée. Veuillez vérifier votre messagerie pour l’e-mail d’activation. Elle sera disponible dans quelques jours si vous ne faîtes rien.

en: That username is already activated.
fr_FR: Ce nom d’utilisateur a déjà été activé.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days
fr_FR: Ce nom d’utilisateur est actuellement réservé mais pourra être disponible dans quelques jours.

en: The email address can not be empty
fr_FR: L’adresse e-mail ne peut pas être vide.

en: The selected form also has a User Registration feed. These options allow you to specify how you would like the PayPal and User Registration Add-ons to work together.
fr_FR: Le formulaire sélectionné possède aussi un flux d’inscription d’utilisateur. Ces options vous permettent de spécifier la façon dont les modules PayPal et User Registration fonctionnent ensemble.

en: The user is already active.
fr_FR: Cet utilisateur est déjà actif.

en: The username can not be empty
fr_FR: Le nom d’utilisateur ne peut pas être vide.

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
fr_FR: Le nom d’utilisateur ne peut contenir des caractères alphanumériques (A-Z, 0-9), des underscores et des tirets.

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
fr_FR[0]: Il y a eu une erreur durant l’activation de cet élément.
fr_FR[1]: Il y a eu une erreur durant l’activation d’un ou plusieurs éléments.

en: There was an issue deleting this item. | There was an issue deleting one or more selected items.
fr_FR[0]: Il y a eu une erreur durant la suppression de cet élément.
fr_FR[1]: Il y a eu une erreur durant la suppression d’un ou plusieurs éléments.

en: This email address is already registered
fr_FR: Cette adresse e-mail est déjà enregistrée.

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
fr_FR: Cette entrée a créé un utilisateur en attente d’activation. Cliquez sur le bouton « Activer l’utilisateur » pour activer l’utilisateur.

en: This username is already registered
fr_FR: Ce nom d’utilisateur est déjà enregistré.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr_FR: Ce nom d’utilisateur n’est pas valide car il utilise des caractères interdits. Veuillez saisir un nom d’utilisateur valide.

en: Title
fr_FR: Titre

en: To set your password, visit the following address:
fr_FR: Pour définir votre mot de passe, rendez-vous à l’adresse suivante :

en: Update Condition
fr_FR: Condition de mise à jour

en: Update Site on Cancel
fr_FR: Mettre à jour le site à l’annulation

en: Update User
fr_FR: Mettre à jour l’utilisateur

en: Update User on Cancel
fr_FR: Mettre à jour l’utilisateur à l’annulation

en: Update site when subscription is cancelled.
fr_FR: Mettre à jour le site quand l’abonnement est annulé.

en: Update user if
fr_FR: Mettre à jour l’utilisateur si

en: Update user when subscription is cancelled.
fr_FR: Mettre à jour l’utilisateur quand l’abonnement est annulé.

en: User Activated Successfully!
fr_FR: L’utilisateur a bien été activé !

en: User Activation
fr_FR: Activation de l’utilisateur

en: User Activation Type
fr_FR: Type d’activation d’utilisateur

en: User Activation URL
fr_FR: URL d’activation de l’utilisateur

en: User Meta
fr_FR: Méta utilisateur

en: User Registration
fr_FR: Inscription d’utilisateur

en: User Registration Feeds are now accessed via the User Registration sub-menu within the Form Settings for the Form with which you would like to register a user.
fr_FR: Les flux User Registration sont maintenant accessibles via le sous-menu User Registration dans les réglages du formulaire que vous voulez utiliser pour inscrire un abonné.

en: User Registration Options
fr_FR: Options d’inscription utilisateur

en: User Settings
fr_FR: Réglages de l’utilisateur

en: User activated. | Users activated.
fr_FR[0]: Utilisateur activé.
fr_FR[1]: Utilisateurs activés.

en: User is activated
fr_FR: L’utilisateur a été activé

en: User is pending activation
fr_FR: L’utilisateur est en attente d’activation

en: User is registered
fr_FR: L’utilisateur a été inscrit

en: User is updated
fr_FR: L’utilisateur a été mis à jour

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: Username:
fr_FR: Nom d’utilisateur :

en: Username: %s
fr_FR: Nom d’utilisateur : %s

en: View Entry
fr_FR: Voir l’entrée

en: View the entry associated with this sign up
fr_FR: Voir l’entrée associée avec cette inscription

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Welcome Message
fr_FR: Message de bienvenue

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
fr_FR: Quand un envoi de formulaire crée un article et inscrit un utilisateur, définir le nouvel utilisateur comme auteur de l’article. %sActivé par défaut.%s

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
fr_FR: Quand la condition de mise à jour est activée, les envois de formulaire inscriront les utilisateurs uniquement lorsque la condition est remplie.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
fr_FR: Quand la condition de mise à jour est activée, les envois de formulaire mettront à jour les utilisateurs uniquement lorsque la condition est remplie. Les données de l’utilisateur seront toujours renseignées dans le formulaire.

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
fr_FR: Quand les utilisateurs essaient d’accéder à la page d’inscription par défaut de WordPress, ils seront redirigés à la place vers cette page personnalisée.

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
fr_FR: Vous êtes actuellement connecté en tant que %s%s%s. %sDéconnexion ?%s

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
fr_FR: Votre compte a été activé. Vous pouvez maintenant <a href="%1$s">vous connecter</a> sur le site en utilisant le nom d’utilisateur choisi &#8220;%2$s&#8221;. Veuillez vérifier votre messagerie sur %3$s pour vos instructions de connexion et de mot de passe. Si vous ne recevez pas d’e-mail, veuillez vérifier votre répertoire d’indésirables. Si vous ne recevez toujours pas un e-mail dans une heure, vous pouvez <a href="%4$s">réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
fr_FR: Votre compte est maintenant activé. <a href="%1$s">Connectez-vous</a> ou revenez à la <a href="%2$s">page d’accueil</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
fr_FR: Votre compte est maintenant activé. <a href="%1$s">Voir votre site</a> ou <a href="%2$s">Connectez-vous</a>

en: Your account is now active!
fr_FR: Votre compte est maintenant actif !

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
fr_FR: Votre site sur <a href="%1$s">%2$s</a> est actif. Vous pouvez maintenant vous connecter à votre site en utilisant le nom d’utilisateur choisi &#8220;%3$s&#8221;. Veuillez vérifier votre messagerie de %4$s pour vos instructions de connexion et de mot de passe. Si vous ne recevez pas un e-mail, veuillez vérifier votre répertoire d’indésirables. Si vous ne recevez toujours pas un e-mail dans une heure, vous pouvez <a href="%5$s">réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: [%s] New User Registration
fr_FR: [%s] Nouvelle inscription d’utilisateur

en: [%s] Your username and password info
fr_FR: [%s] Vos informations de nom d’utilisateur et de mot de passe

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
fr_FR: « OK » pour activer, « Annuler » pour arrêter.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
fr_FR: « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: by email from WordPress
fr_FR: par e-mail depuis WordPress

en: manually or by form notification
fr_FR: manuellement ou par notification de formulaire
