gravityformsuserregistration - en to it_IT translation catalogue (183 entries)

en: #%d (no title)
it_IT: #%d (senza titolo)

en: %s Feeds
it_IT: %s feed

en: %sBy Email:%s WordPress will send the user an email with an activation link.%s%1$sManually:%2$s Activate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link.
it_IT: %sVia Email:%s WordPress invierà all'utente una email con il link per l'attivazione. %s%1$sA mano:%2$s abilita ogni utente manualmente dalla pagina Attivazioni in attesa, oppure invia una notifica del modulo per l'evento Attivazione Utente con un link di attivazione.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
it_IT: &mdash; Nessun ruolo per questo sito &mdash;

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
it_IT: &mdash; Mantieni l'attuale nome visualizzato &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
it_IT: &mdash; Mantieni l'email attuale &mdash;

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
it_IT: &mdash; Mantieni la password attuale &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
it_IT: &mdash; Mantieni il ruolo attuale &mdash;

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
it_IT: Un modulo può avere molteplici feed "Crea" <strong>oppure</strong> un solo feed  "Aggiorna". Un modulo non può avere sia un feed "Crea" sia un feed "Aggiorna."

en: Action
it_IT: Azione

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate User
it_IT: Attiva utente

en: Activate this sign up
it_IT: Attiva questa iscrizione

en: Activate this sign up?
it_IT: Vuoi attivare questa iscrizione?

en: Activation Key Required
it_IT: Chiave di Attivazione necessaria

en: Activation Key:
it_IT: Chiave di attivazione:

en: Add Custom Meta
it_IT: Aggiungi Meta personalizzati

en: Add Link
it_IT: Aggiungi Link

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Additional Options
it_IT: Opzioni aggiuntive

en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form
it_IT: Permette agli utenti di WordPress di essere automaticamente creati all'invio di un modulo di Gravity Form

en: An error occurred during the activation
it_IT: C'è stato un errore durante l'attivazione

en: Are you sure you want to activate this user?
it_IT: Sei sicuro di voler attivare questo utente?

en: Auto Generate Password
it_IT: Genera password automaticamente

en: Biographical Information
it_IT: Informazioni biografiche

en: BuddyPress Profile
it_IT: Profilo di BuddyPress

en: Could not create user
it_IT: Non è stato possibile creare l'utente

en: Create Site
it_IT: Crea il sito

en: Create User
it_IT: Crea utente

en: Create new site when a user registers.
it_IT: Crea un nuovo sito quando un utente si registra.

en: Current Page
it_IT: Pagina attuale

en: Current Site Role
it_IT: Ruolo del sito attuale

en: Custom Registration Page
it_IT: Pagina di registrazione personalizzata

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzata

en: Deactivate site
it_IT: Disattiva sito

en: Delay User Registration
it_IT: Ritarda Registrazione utente

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete site
it_IT: Elimina sito

en: Delete this sign up?
it_IT: Elimina questa iscrizione?

en: Delete this sign up?
it_IT: Elimina questa iscrizione?

en: Display Name
it_IT: Visualizza il Nome utente

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable Custom Registration Page
it_IT: Abilita la pagina di registrazione personalizzata

en: Enable user activation.
it_IT: Abilita l'attivazione utente

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
it_IT: Inserisci un nome per il feed per identificare in modo univoco questa impostazione.

en: Feed Settings
it_IT: Impostazioni del feed

en: First Name
it_IT: Nome

en: Forgot Password
it_IT: Password dimenticata

en: Forgot Password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Global Settings
it_IT: Impostazioni globali

en: Gravity Forms Login Widget
it_IT: Widget di Accesso di Gravity Forms

en: Gravity Forms User Registration Add-On
it_IT: Add-On User Registration di Gravity Forms

en: Have WordPress send this password to the new user by email.
it_IT: Consenti a WordPress di inviare questa password al nuovo utente via email.

en: I understand this change, dismiss this message!
it_IT: Ho capito questo cambiamento, ignora il messaggio!

en: Invalid activation key.
it_IT: Chiave di attivazione non valida.

en: Item deleted. | Items deleted.
it_IT[0]: Voci eliminate.
it_IT[1]: Voci eliminate.

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Link Text
it_IT: Testo del link

en: Link URL
it_IT: URL del Link

en: Links
it_IT: Link

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login Form
it_IT: Modulo di accesso

en: Login Redirect URL
it_IT: URL di Re-indirizzamento accesso

en: Logout
it_IT: Disconnettiti

en: Logout Redirect URL
it_IT: URL di Re-indirizzamento uscita

en: Manage User Registration Contextually
it_IT: Gestisci User Registration contestualmente

en: Name
it_IT: Nome

en: Network Options
it_IT: Opzioni network

en: New user registration on your site %s:
it_IT: Nuova registrazione utente sul tuo sito %s:

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
it_IT: Oops! Devi accedere per utilizzare questo modulo.

en: Other
it_IT: Altro

en: Other User Meta
it_IT: Meta Altro utente

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Passwords may not contain the character "\"
it_IT: La password non può contenere il carattere "\"

en: Pending Activation
it_IT: Attivazione in attesa

en: Pending Activations
it_IT: Attivazione in attesa

en: Please wait...
it_IT: Attendi...

en: Register
it_IT: Registrati

en: Register user and create site only when a payment is received.
it_IT: Registra l'utente e crea il sito solo a pagamento ricevuto.

en: Register user if
it_IT: Registra utente se

en: Register user only when a payment is received.
it_IT: Registra l'utente solo a pagamento ricevuto.

en: Registration Condition
it_IT: Condizione Registrazione

en: Registration Page
it_IT: Pagina di registrazione

en: Remember Me
it_IT: Ricordami

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Select BuddyPress Field
it_IT: Seleziona il campo BuddyPress

en: Select Meta Key
it_IT: Seleziona Chiave meta

en: Select a Page
it_IT: Seleziona una pagina

en: Select a Role
it_IT: Seleziona un Ruolo

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
it_IT: Seleziona come il nome dell'utente sarà visualizzato pubblicamente.

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
it_IT: Seleziona il ruolo che sarà assegnato al nuovo sito creato.

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
it_IT: Seleziona il ruolo che sarà assegnato all'utente nel sito dal quale si sono registrati. Questa opzione sovrascrive l'opzione "Ruolo" nelle Impostazioni utente.

en: Select the form field that should be used for the site address.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per l'indirizzo del sito.

en: Select the form field that should be used for the site title.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il titolo del sito.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per l'indirizzo email dell'utente.

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Nome dell'utente.

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Cognome dell'utente.

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Nickname dell'utente.

en: Select the form field that should be used for the user's password.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per la password dell'utente.

en: Select the form field that should be used for the user's username.
it_IT: Seleziona il campo del modulo che sarà usato per il Nome utente dell'utente.

en: Select the role the user should be assigned.
it_IT: Seleziona il ruolo che sarà assegnato all'utente.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
it_IT: Seleziona il tipo di feed che vuoi creare. "Crea" creerà un nuovo utente. "Aggiorna" aggiornerà gli utenti.

en: Send Email?
it_IT: Inviare un'email?

en: Send the new site details to the user by email.
it_IT: Invia i dettagli del nuovo sito all'utente via email.

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
it_IT: Manda una email all'utente con il link per l'attivazione. Gli utenti vengono registrati solamente dopo aver attivato il proprio account.

en: Set Password URL
it_IT: Imposta URL della password

en: Set Post Author
it_IT: Definisci l'Autore dell'articolo

en: Set as %s
it_IT: Definisci come %s

en: Set user as post author.
it_IT: Definisci l'utente come autore dell'articolo

en: Show user avatar
it_IT: Mostra avatar utente

en: Sign Up Date
it_IT: Data di iscrizione

en: Site Address
it_IT: Indirizzo del sito

en: Site Role
it_IT: Ruolo del sito

en: Site Title
it_IT: Titolo del sito

en: Site is created
it_IT: Il sito é stato creato

en: Sorry, that email address is already used!
it_IT: Questo indirizzo email è già stato usato!

en: Specify whether WordPress should send the password to the new user by email. %sEnabled by default.%s
it_IT: Specifica se vuoi che WordPress invii la password ai nuovi utenti via email. %sAbilitazione predefinita.%s

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
it_IT: Specifica se inviare, via email, all'utente, i dettagli del nuovo sito. %sAbilitazione predefinita.%s

en: Standard User Meta
it_IT: Meta utente standard

en: Tab Index Start
it_IT: Inizio Tab index

en: Thank you for updating! The new version of the Gravity Forms User Registration Add-On makes changes to how you manage your User Registration feeds.
it_IT: Grazie per l'aggiornamento! La nuova versione dell'Add-On User Registration di Gravity Forms cambia le modalità di gestione del tuo feed di User Registration.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
it_IT: Questo indirizzo email è già stato usato. Controlla la tua casella di posta elettronica per una mail di attivazione. Se non fai nulla sarà disponibile in un paio di giorni.

en: That username is already activated.
it_IT: Questo nome utente è già stato attivato.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days
it_IT: Questo nome utente è stato prenotato ma potrebbe essere nuovamente disponibile tra un paio di giorni

en: The email address can not be empty
it_IT: L'indirizzo email non può essere lasciato vuoto

en: The selected form also has a User Registration feed. These options allow you to specify how you would like the PayPal and User Registration Add-ons to work together.
it_IT: Il modulo selezionato presenta anche un feed Registrazione utente. Queste opzioni ti permettono di specificare come preferisci che gli Add-On PayPal e Registrazione utente operino insieme.

en: The user is already active.
it_IT: Questo utente è già attivo.

en: The username can not be empty
it_IT: Il nome utente non può essere lasciato vuoto

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
it_IT: Il nome utente può solo contenere caratteri alfanumerici (A-Z, 0-9), underscore, trattini e spazi

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
it_IT[0]: Si è verificato un problema nell'attivazione di questa voce.
it_IT[1]: Si è verificato un problema nell'eliminazione di una o più voci.

en: There was an issue deleting this item. | There was an issue deleting one or more selected items.
it_IT[0]: Si è verificato un problema nell'eliminazione di una o più voci.
it_IT[1]: Si è verificato un problema nella eliminazione di questa firma.

en: This email address is already registered
it_IT: Questo indirizzo email è già stato registrato

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
it_IT: Questa registrazione ha creato un utente che è in attesa di attivazione. Fai clic sul pulsante "Attiva utente" per attivarlo

en: This username is already registered
it_IT: Questo nome utente è già stato registrato

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it_IT: Questo nome utente non è valido poiché contiene caratteri che non sono ammessi. Inserisci un nome utente valido.

en: Title
it_IT: Titolo

en: To set your password, visit the following address:
it_IT: Per impostare la tua password, vai a questo indirizzo:

en: Update Condition
it_IT: Condizione Aggiorna

en: Update Site on Cancel
it_IT: Aggiorna il sito alla cancellazione

en: Update User
it_IT: Aggiorna utente

en: Update User on Cancel
it_IT: Aggiorna l'utente alla cancellazione

en: Update site when subscription is cancelled.
it_IT: Aggiorna il sito quando l'abbonamento viene cancellato.

en: Update user if
it_IT: Aggiorna utente se

en: Update user when subscription is cancelled.
it_IT: Aggiorna l'utente quando l'abbonamento viene cancellato.

en: User Activated Successfully!
it_IT: L'utente è stato creato con successo!

en: User Activation
it_IT: Attivazione utente

en: User Activation Type
it_IT: Tipo di Attivazione utente

en: User Activation URL
it_IT: URL di Attivazione utente

en: User Meta
it_IT: Meta utente

en: User Registration
it_IT: Registrazione utente

en: User Registration Add-On v3.0
it_IT: Add-On User Registration v3.0

en: User Registration Feeds are now accessed via the User Registration sub-menu within the Form Settings for the Form with which you would like to register a user.
it_IT: Ora puoi accedere ai feed di User Registration attraverso il sotto-menu User Registration nelle impostazioni del modulo con il quale vuoi registrare un utente.

en: User Registration Options
it_IT: Opzioni Registrazione utente

en: User Settings
it_IT: Impostazioni utente

en: User activated. | Users activated.
it_IT[0]: Utente attivato.
it_IT[1]: L'utente è attivato

en: User is activated
it_IT: L'utente è attivato

en: User is pending activation
it_IT: L'utente è in attesa di essere attivato

en: User is registered
it_IT: L'utente è registrato

en: User is updated
it_IT: L'utente è aggiornato

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username:
it_IT: Nome utente:

en: Username: %s
it_IT: Nome utente: %s

en: View Entry
it_IT: Visualizza la registrazione

en: View the entry associated with this sign up
it_IT: Visualizza la registrazione associata a questa iscrizione

en: Website
it_IT: Sito web

en: Welcome Message
it_IT: Messaggio di benvenuto

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
it_IT: Quando la sottoscrizione di un modulo crea un articolo e registra un utente, definisci il nuovo utente come autore dell'articolo. %sAbilitazione predefinita.%s

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
it_IT: Quando la condizione Registrazione è abilitata, i moduli sottoscritti aggiorneranno l'utente solo all'avverarsi della condizione.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
it_IT: Quando la condizione Aggiorna è abilitata, i moduli sottoscritti aggiorneranno l'utente solo all'avverarsi della condizione. I dati dell'utente saranno sempre inseriti nel modulo.

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
it_IT: Quando un utente cercherà di accedere alla pagina di registrazione standard di WordPress, verrà reindirizzato a questa pagina personalizzata.

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
it_IT: Al momento sei connesso come %s%s%s. %sVuoi disconnetterti?%s

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
it_IT: Il tuo account è stato attivato. Ora puoi <a href="%1$s">accedere</a> al sito con il nome utente &#8220;%2$s&#8221;. Abbiamo inviato alla casella di posta %3$s la password e le istruzioni per effettuare l'accesso.  Se non trovi la email, controlla le cartelle di junk mail o spam. Se passata un'ora la mail non fosse ancora arrivata puoi <a href="%4$s">reimpostare la password</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
it_IT: Il tuo account è stato attivato. <a href="%1$s">Accedi</a> oppure torna alla <a href="%2$s">homepage</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
it_IT: Il tuo account è stato attivato. <a href="%1$s">Vai al tuo sito</a> o <a href="%2$s">Accedi</a>

en: Your account is now active!
it_IT: Il tuo account ora è attivo!

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
it_IT: Il tuo sito <a href="%1$s">%2$s</a> è attivo. Ora puoi accedere al sito con il nome utente &#8220;%3$s&#8221;. Abbiamo inviato alla casella di posta %4$s la password e le istruzioni per effettuare l'accesso. Se non trovi la email, controlla le cartelle di junk mail o spam. Se passata un'ora non fosse ancora arrivata puoi <a href="%5$s">reimpostare la password</a>.

en: [%s] New User Registration
it_IT: [%s] Registrazione Nuovo utente

en: [%s] Your username and password info
it_IT: [%s] Le informazioni sui tuoi nome utente e password

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
it_IT: \'Annulla\' per interrompere, \'OK\' per attivare.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
it_IT: \'Annulla\' per interrompere, \'OK\' per eliminare.

en: by email from WordPress
it_IT: via email da WordPress

en: manually or by form notification
it_IT: manualmente o attraverso notifica del modulo
